wtorek, 20 listopada 2012

Jak uszyć własną yukatę?

Oczywiście jeśli ktoś tylko ma potrzebne materiały i siły, można i uszyć kimono... jednak yukata jest najprostszą formą, od której warto zacząć. Nie tylko jest stosunkowo prosta do skrojenia ale i materiał, z którego jest wykonywana - bawełna jest zarówno łatwiejszy niż jedwab do kupienia i obróbki.
Nie chcę podawać się tu za eksperta w szyciu, bo takowym nie jestem ale napotkałam ostatnio parę ciekawych stron i filmików, które mam nadzieję mogą być bardzo pomocne dla Wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z szyciem kimon. A więc smacznego! Rozejrzyjcie się ^__^ Jeśli macie jakieś uwagi, komentarze lub sami znacie pomocne strony, podzielcie się z nami!

Jeśli natomiast chcielibyście uszyć yukatę dla mężczyzny, to różnią się one przede wszystkim długością i rozcięciem rękawów. Kobiety w trakcie zakładania yukaty skracają ją, przez co musi ona być uszyta jako dużo dłuższa. Męskie yukaty tego dodatku nie potrzebują. Jeśli zaś chodzi o rękawy, to w męskich yukatach wewnętrzna krawędź rękawa (od pachy w dół) jest zaszyta - u kobiet jest ona otwarta.

Strona "How to make a yukata" - język angielski
http://www-personal.umich.edu/~weyrbrat/Japan/yukata/body.html

Inny instruktaż w formacie PDF "How to make yukata" - język angielski
http://tanukihouse.com/miscpics/how_to_make_yukata.pdf

Skany książki na temat szycia yukaty - język japoński
http://s1002.beta.photobucket.com/user/tzippurah1/library/DIY%20Yukata

Artykuł o szyciu kimona (tylko z 1 schematem ale może ktoś znajdzie w nim jakąś pomocną uwagę) - język angielski
http://bryn-gwlad.ansteorra.org/articles/as/kimono/

A na deser rewelacyjny filmik przedstawiający proces krojenia i szycia yukaty przez rzemieślnika, co prawda w języku japońskim ale może przydać się do zilustrowania pozostałych artykułów, które ograniczają się do tekstu i schematów.

2 komentarze: